Stacja polielektrolitu – stacja dozowania

Stacja polielektrolitu – system roztwarzania i dozowania polielektrolitu do odwadniania osadu

stacja polielektrolitu do prasy odwadniającej osad
stacja polielektrolitu do odwaniania osadów

System roztwarzania polielektrolitu i dozowania , zwany w skrócie stacją polielektrolitu, wykorzystywany jest przez większość instalacji oczyszczania ścieków przemysłowych. Urządzenia posiadają automatyczne sterowanie ułatwiające obsługę.

Podstawowe stacje polielektrolitu składają się ze zbiornika i odpowiednio skonstruowanego systemu mieszania. Dodatkowo montowania jest pompa, czujniki poziomu, zawory regulacyjne. Bardziej rozbudowane konstrukcje posiadają zbiornik roztwarzania, komorę dojrzewania oraz zbiornik magazynowania gotowego polielektrolitu. W każdym ze zbiorników mogą być umieszczone mieszadła wolnoobrotowe.

W zależności czy stacja pobiera polimer w postaci emulsji czy proszku, dokładany jest odpowiedni system pobierania polimeru do roztworzenia. W przypadku emulsji występuje pompa pobierająca emulsję, w przypadku proszku montowany jest dozownik z lejem zasypowym umożliwiający samodzielne pobieranie przez urządzenie polimeru do obróbki. Obowiązki operatora polegają na uzupełnianiu polimeru w zbiorniku oraz kontroli stanu urządzenia poprzez panel sterowania.

Stacja polielektrolitu wyposażona jest w panel sterowania z którego możliwe jest kontrolowanie prędkości obrotowych mieszadeł, stanu poziomu polielektrolitu w zbiornikach, parametrów roztwarzania emulsji lub proszku.

Do kontroli poziomu polielektrolitu w zbiornikach wykorzystywane są sądy ultradźwiękowe. Niski poziom roztworu sygnalizowany jest na panelu sterowania, oraz jeśli urządzenie pracuje w trybie automatycznym uruchamiany jest proces roztwarzania polimeru.

Nad natężeniem przepływu kontrolę sprawuje przepływomierz połączony z systemem sterowania układu. System sterujący posiada możliwość regulacji przepływem na zaworach.

Jeśli urządzenie ma pracować w zmiennych warunkach temperaturowych, stosowane są układy ogrzewania systemu dozowania, lub całej stacji i instalacji dozującej. Zapobiega to niekontrolowanym przestojom w procesie oczyszczania ścieków spowodowanych nadmierną gęstością dozowanego polielektrolitu.

Wydajności stacji polielektrolitu mieszczą od 200 do 12000 litrów na godzinę. Są to parametry umożliwiające sprostanie oczekiwań najbardziej wymagających klientów. Oczywiście możliwe jest wyprodukowanie stacji polielektrolitu o jeszcze większych parametrach produkcyjnych jednak prawdopodobnie bardziej uzasadnionym ekonomiczne mógłby okazać się zakup dwóch stacji z których jedną w przypadku zmniejszonego zapotrzebowania można śmiało zatrzymać bez konsekwencji i problemów z małym przepływem w przypadku bardzo dużych stacji.

Zapraszamy do składania zapytań dotyczących stacji przygotowania polimeru i pras do odwadniania osadów ściekowych

kontakt@sciekiprzemyslowe.pl

Dowiedz się więcej na temat stacji dozowania PRZEJDŹ

Przeczytaj więcej artykułów o odwanianiu osadów na prasach CZYTAJ WIĘCEJ

Przejdź do strony dotyczącej pras do odwaniania osadów PRZEJDŹ