Filtry taśmowe, filtry skratek

Filtry taśmowe do oczyszczania ścieków przemysłowych

Filtry taśmowe i sita skratek są stosowane najczęściej na wejściu ścieków do instalacji oczyszczania. Mają za zadanie oddzielenie dużych elementów wleczonych z przepływem i grubej zawiesiny od roztworu ściekowego. Im dokładniejsze sito tym lepiej dla procesu oczyszczania ścieków. Istnieje jednak zależność wielkość otworu w siatce od przepustowości nominalnej na jaką flitry taśmowe są projektowane. Zawiesina niesiona w ścieku może występować w tak dużym nagromadzeniu, i dodatkowo wykazywać zdolność do zalepiania siatki, że utrzymanie założonej wydajności może być niemożliwe. Siatka będzie się zalepiać szybciej niż filtrowana będzie objętość ścieku. Przyspieszenie ruchu siatki ma swoje ograniczenia, prędzej lub później dojdzie do przelania się ścieku przez filtr lub uszkodzenia mechanicznego siatki filtrującej. Jeśli wiemy o dużej ilości zawiesiny, automatycznie dopasowujemy filtr o większej przepustowości. Efekt prawdopodobnie zostanie spełniony, jednak wrośnie znacznie koszt zakupu urządzenia. Warto pamiętać, że filtry taśmowe jak sama nazwa wskazuje wyposażone są w siatkę filtrującą która prędzej lub później ulegnie przetarciu. Im większy filtr tym większy koszt wymiany.

Podobnie wygląda kwestia sita do skratek. Powszechnie stosowane bębnowe sita skratek, spełniają swoje zadanie, jednak potrafią się zalepić i dodatkowo wymagają wody do płukania. Eksploatacja prostego urządzenia staje się droższa, szczególnie kiedy ściek wykazuje zdolność do zalepiania szczelin w sicie.

Filtry taśmowe i sita skratek wykonują proces filtracji lub cedzenia frakcji stałej przenoszonej przez ściek. Powszechnie wiadomo, że pozostawienie skratek i grubej zawiesiny w ścieku który trafia np. do zbiornika uśredniającego, prędzej lub później doprowadzi do zamulenia zbiornika, wytworzenia się na jego dnie warunków beztlenowych sprzyjających zagniwaniu ścieku, a w konsekwencji wrośnie CHZT i może dojść do przyspieszonej korozji zbiornika powodowanej przez wydzielający się siarkowodór. Poza zagrożeniem zagniwania ścieku, skratki i osady będą przyspieszały proces zarastania rurociągów instalacji a dodatkowo mogą zapychać pompy i pozostał urządzenia węzła mechaniczno chemicznego.

Proponujemy nową generację urządzeń spełniających funkcję filtra taśmowego lub sita skratek. Zasadza działania pozostaje ta sama, ściek wpływa, jest cedzony, filtrowany i przekazywany jest do kolejnych urządzeń. Zaletą naszego rozwiązania jest brak konieczności wykorzystywania wody do mycia i brak zagrożenia zapchania urządzenia. Maszyna czyści się samodzielnie podczas wykonywanego cyklu filtracyjnego.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i kontaktu przez poniższy adres e-mail:

kontakt@sciekiprzemyslowe.pl

Informacje i porównanie pras śrubowych do odwadniania osadów ściekowych PRZEJDŹ

Kontenerowe oczyszczalnie ścieków, artykuły i oferty PRZEJDŹ

Instalacje dozowania chemii do oczyszczalni ścieków PRZEJDŹ

Polielektrolity do oczyszczania ścieków przemysłowych PRZEJDŹ