Flotator, flotacja ciśnieniowa DAF

Flotator ciśnieniowy DAF

Flotacja jako element procesu oczyszczania ścieków przemysłowych ma na celu usunięcie tłuszczy oraz zawiesin. Urządzeniem przeprowadzającym taką separację jest flotator. Jego kształt zależy od oczekiwanych parametrów wydajności oraz specyfiki procesu flotacji. Najczęściej występujące flotatory to prostokątne zbiorniki wyposażone w układ zgarniania osadu poflotacyjnego z góry, oraz przegrody ulokowane na dnie, mające za zadanie zbieranie opadającej zawiesiny. Flotator do poprawnej pracy potrzebuje pompy podającej ścieki, oraz układu dozowania chemii. Flotacja o odpowiednich parametrach zachodzi przy wspomaganiu koagulantami lub flokulantami oraz preparatami stabilizującymi pH ścieków. Dodatkowo do zwiększenia intensywności usuwania tłuszczy i kłaczków powstałych z zawiesiny stosowane są technologie ciśnieniowe nazywane z skrócie DAF Dissolved air flotation. W zależności od układu ciśnieniowego mogą być stosowane sprężarki lub specjalnie przygotowane pompy. W przypadku pomp, flotacja najczęściej daje lepsze parametry, i umożliwia usunięcie cząstek zawiesiny o bardzo małych rozmiarach. Precyzyjnie dobrane parametry procesu pozwalają uzyskać znaczny spadek wskaźnika CHZT odcieku. Materiał oddzielony od odcieku opuszcza flotator i trafia do zbiornika uśredniającego osad lub bezpośrednio do prasy odwadniającej osad, gdzie w pierwszym kroku mieszadło dynamiczne zmiesza go z podawanym polielektrolitem, a następnie skieruje do głowicy odwadniającej.

Flotator najczęściej wykonywany jest ze stali nierdzewnej, występują jednak urządzenia produkowane z tworzyw sztucznych pozwalających na oczyszczanie ścieków o wyższej presji korozyjnej. Mowa tu w szczególności o wysokim stężeniu chlorków mających niekorzystny wpływ na szybkość występowania korozji materiału flotatora. Urządzenia mogą być instalowane w budynkach oczyszczalni ścieków lub zabudowie kontenerowej wymaganej przez Klientów nie posiadających pomieszczeń dedykowanych dla instalacji oczyszczania.

Produkcja osadu flotacyjnego zależna jest od koncentracji zanieczyszczeń w roztworze oczyszczanym. Wysokowydajne flotatory DAF wykonają separację zanieczyszczeń szybciej, jednak w tym przypadku może zajść dodatkowo konieczność zastosowania zbiornika uśredniającego osad. Plusem jest szybkość oczyszczania pozwalająca na zmniejszenie kubatury flotatora, lub znaczne zwiększenie dopuszczalnego przepływu przez instalację.

Flotatory stanowią dobre i wydajne rozwiązanie w procesach oczyszczania ścieków przemysłowych, należy jednak pamiętać, że nie w każdej sytuacji są one wymagane.

Zapraszamy do składania zapytań dotyczących flotatorów , technologii flotacji ciśnieniowej DAF oraz oczyszczalni ścieków przemysłowych

kontakt@sciekiprzemyslowe.pl

Dowiedz się więcej o kontenerowych oczyszczalniach ścieków CZYTAJ WIĘCEJ

Artykuły poświęcone odwadnianiu osadów ściekowych PRZEJDŹ

Informacje dotyczące pras do odwadniania osadów z oczyszczalni przemysłowych PRZEJDŹ